SP1 Aktualności Koło filmowe - spotkanie pierwsze wtorek, 11 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Koło filmowe - spotkanie pierwsze

   Znam człowieka, który nie wyobraża sobie oglądania swojego ulubionego filmu AMADEUSZ Miloša Formana poza kinem. Duży ekran, ciemność, niesamowite nagłośnienie – to jest to! My, dwudziestoosobowa drużyna oglądająca w czwartek, 30 września 2015 r., w gabinecie 304b SP 1 w Żarach ostatnie dzieło reżysera Petera Jacksona HOBBIT. BITWA PIĘCIU ARMII, również czuliśmy się jak w kinie. Tablica interaktywna, przytargane głośniki z subuferem i rolety w oknach – jak w kinie!
   Przez ponad dwie i pół godziny przebywaliśmy w Śródziemiu, świecie stworzonym przez J. R. R. Tolkiena, ojca literatury fantasy. Towarzyszyliśmy Bilbo Bagginsowi w jego niezwykłych przygodach z końcowych rozdziałów książki HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM, lekturze szóstoklasistów.
   Uczniowie w skupieniu oglądali opowieść o poświęceniu, honorze, przyjaźni i skutkach zaślepienia przez chciwość. Ostatnie sceny – giną Kili i Fili oraz Dębowa Tarcza – wywołały łzy. Zobaczyliśmy, czym jest prawdziwa przyjaźń. Płacz Włamywacza nad ciałem Thorina oraz milczenie Gandalfa, który nie śmiał nic powiedzieć dzielnemu hobbitowi – dały nam sporo do myślenia.
   Po projekcji porozmawialiśmy nad cechami literatury fantasy, porównaliśmy ją do literatury science fiction oraz krótko omówiliśmy jedne z ostatnich słów króla krasnoludów: „Gdyby ludzie bardziej cenili dom niż złoto, ten świat byłby o wiele piękniejszy”.
   I z tym powróciliśmy do naszych domów. Tęskniąc za światem bohaterów.
Piotr Pałac


fot. Piotr Pałac
 
STOPKA