SP1 Aktualności Uroczyste apele z okazji Święta Niepodległości sobota, 15 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Uroczyste apele z okazji Święta Niepodległości

   We wtorek, 10 listopada 2015 r., odbyły się w SP 1 w Żarach apele upamiętniające 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Najpierw swój program artystyczny dla uczniów klas I-III zaprezentowały wszystkie klasy trzecie, które pod kierunkiem wychowawców przygotowały przepiękny montaż słowno-muzyczny.
   Pieśń rozpoczynająca spotkanie:

„Niepodległość - trudne słowo.
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?
Tak to słowo - bardzo ważne.
Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

Ref.: Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce, Ptaka szczęśliwego.
(…)”

wzruszyła zebranych, pozwoliła odczuć, czym jest Ojczyzna i miłość do niej.
   Dzieci zaprezentowały także kilka scenek, uczniowie poznali rys historyczny wydarzeń sprzed lat, m.in. los dzieci z Wrześni.
   Na koniec spotkania głos zabrała pani wicedyrektor Honorata Kryszewska, która podziękowała wychowawcom klas trzecich i im samym za wspaniale przygotowany apel.
Piotr Pałac


   97. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

   11 listopada to data szczególnie doniosła i jakże ważna w dziejach historii Polski. Tego dnia w roku 1918, po 123 latach, naród polski wyzwolił się spod jarzma zaborców.
   Z tej okazji 10 listopada 2015 r. odbyły się uroczyste apele poświęcone 97. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przygotowali je uczniowie kl. VI b. W zaprezentowanym montażu słowno–muzycznym zostały przedstawione losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, aż do zakończenia I wojny światowej w 1918 roku. Muzyczne tło dla wydarzeń i recytowanych wierszy stanowiły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru wokalnego.
   Na zakończenie apelu głos zabrała dyrektor szkoły p. Agnieszka Ropska, dziękując uczniom, podkreślając jego wartość wychowawczą i artystyczną.
   Nauczyciele biblioteki wręczyli także nagrody za konkurs dla uczniów klas IV-VI REBUS LITERACKI.    
   Po uroczystości uczniowie kl. VI zapalili znicze w „Miejscu Pamięci Narodowej” , składając tym samym hołd naszej Ojczyźnie i tym, którzy dla niej poświęcili życie.
Bożena Masłowska
Izabela Kudokas-Drąg

fot. Piotr Pałac
 
STOPKA