SP1 Aktualności Maraton filmowy w czasie ferii zimowych 2016 sobota, 08 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Maraton filmowy w czasie ferii zimowych 2016

   W dniach 18-20 stycznia 2016 r. uczniowie SP 1 w Żarach brali udział w maratonie filmowym. W sumie filmy obejrzało prawie dwadzieścia osób. Codziennie od godz. 9 do godz. 15, mimo trzaskającego mrozu za oknami, spotykaliśmy się w gabinecie 304b, by na tablicy interaktywnej przenieść się w czasy Trzeciej Ery świata stworzonego przez ojca literatury fantasy – J. R. R. Tolkiena.
   Obejrzeliśmy rozszerzone wersje Hobbita i Władcy Pierścieni. Przy okazji przypomnieliśmy sobie cechy literatury fantasy. W czasie wspólnego oglądania ekranizacji powieści Tolkiena uzmysłowiliśmy sobie, iż nie trzeba być bogatym, wpływowym lub w jakiś inny sposób wielkim. Dzielne hobbity – Bilbo, potem Frodo, Samwise, Peregrin, Meriadok – istoty małe, słabe, lecz szlachetne, odważne i dzielne, pokonały zło. Wystarczy dobra wola i przykładne życie, by ten świat nie pogrążył się w ciemności nienawiści.
   Za filozofa maratonu uznaliśmy króla Théodena, który w Dwóch wieżach i Powrocie króla wciąż podsumowywał świat pełen nienawiści. Lecz i tak stawał do walki, nie poddawał się.
   Z przymrużeniem oka obserwowaliśmy wyczyny Legolasa, które bardziej pasują do gier zręcznościowych, a nie filmu.
   Z wersji rozszerzonej Hobbita dowiedzieliśmy się, że ojciec Thorina Dębowej Tarczy przeżył bitwę o Morię, niestety, został zabity przez ducha Saurona.
   W sumie spędziliśmy na oglądaniu 18 godzin. Prześledziliśmy dzieje Pierścienia Władzy. Stwierdziliśmy, że niedobrze jest pragnąć bogactwa i owej władzy, bo zawsze prowadzą one do zaślepienia i życia w zniewoleniu.
Piotr Pałac


broszura - maraton filmowy


fot. Piotr Pałac
 
STOPKA