SP1 Aktualności Kółko filmowe – spotkanie piąte sobota, 15 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Kółko filmowe – spotkanie piąte

   W piątek, 14 października 2016 r., ponad trzydzieścioro uczniów zasiadło przed tablicą interaktywną w gab. 304b SP 1 w Żarach, by obejrzeć film E.T. w reżyserii Stevena Spielberga. To już trzecie spotkanie z tym twórcą.
   Przed projekcją omówiliśmy cechy filmu s.f., porozmawialiśmy też chwilę o Kosmosie – odległościach, jego ogromie, gwiazdach i ich świetle na nocnym niebie, prawdopodobieństwie istnienia życia pozaziemskiego. Nawet jeśli jest gdzieś jakaś cywilizacja lub inne formy życia – problemem staje się odległość. Obecnie nie dysponujemy napędem, który pozwoliłby przemieszczać się w przestrzeni kosmicznej szybko i na znaczne odległości. Układ Słoneczny, kojarzony jako uporządkowany zbiór planet, w rzeczywistości tak nie wygląda, a na dotarcie do Neptuna czy granicy układu – potrzeba kilkudziesięciu lat.
   Film – niezwykle ciepły, rodzinny, pełen humoru i przygód – bardzo podobał się zebranym.
   Zainteresowanym dorosłym polecam książkę - starą, lecz wciąż bardzo cenioną - ze słynnej serii PIW "+-nieskończoność" Hoimara von Ditfurtha pt. "Dzieci wszechświata". Po ciężkawym wstępie robi się ciekawie, można pogłębić wiedzę o otaczającym nas Kosmosie (wciąż do kupienia na różnych stronach za niewielką sumę).
   Zdjęcia okładki książki i plakatu filmu - z zasobów Internetu.
Piotr Pałac


fot. Piotr Pałac
 
STOPKA