SP1 Aktualności Akademia Puchatka czwartek, 13 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Akademia Puchatka

   7 listopada uczniowie klas początkowych SP nr 1 w Żarach przygotowali spotkanie na temat bezpiecznego zachowania się w szkole i w drodze do szkoły. Poprzez wiersze, scenki sytuacyjne, piosenki, plakaty dzieci przypomniały i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Uczniowie klasy pierwszej tym akcentem rozpoczęli realizację programu Akademia Bezpiecznego Puchatka.
   Celem zajęć było poznanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, doskonalenie umiejętności przewidywania niebezpiecznych sytuacji w drodze do szkoły, podczas zabawy na podwórku, zabaw w czasie przerw lekcyjnych oraz podczas pobytu w domu. Ponadto zajęcia miały wspomóc rozwój wyobraźni przestrzennej i inwencji twórczej dzieci, doskonalić pamięć, koncentrację, logiczne myślenie oraz wzbogacać słownictwo.

   Uczniowie po wysłuchaniu „Opowiadania Puchatka” zajęli się projektowaniem znaczków odblaskowych i umieścili je na kurtkach Mamy i Piotrusia, bohaterów opowiadania. Dzieci uświadomiły sobie konieczność noszenia znaczków odblaskowych podczas jesiennych, szarych dni oraz po zmroku, w drodze do szkoły lub ze szkoły. W czasie wycieczki wokół szkoły uczniowie obserwowali wszystkie znaki na ulicy, które zapewniają bezpieczeństwo ludziom poruszającym się po nich. Na podstawie obserwacji stwierdzili, że teren w pobliżu szkoły jest bezpieczny ponieważ jest wystarczająca ilość znaków, przejść dla pieszych i innych zabezpieczeń gwarantujących bezpieczne poruszanie się po drodze. Dzieci nauczyły się piosenki „Znaczki odblaskowe” oraz wiersza sygnały świetlne. Każde z nich utrwaliło poprzez zabawę znajomość swojego adresu i adresu szkoły.
Uczniowie nauczyli się poprzez zabawy i rozmowy rozpoznawać realne zagrożenia i odpowiednio zachowywać się w trudnych sytuacjach w domu, szkole, na podwórku. Utrwaliły znajomość numerów alarmowych policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, europejskiego numeru alarmowego. Przećwiczyły sposób wzywania pogotowia ratunkowego. Próbowały odgrywać scenki pokazujące właściwy sposób zachowania w sytuacjach zagrożenia.
Ponadto dzieci wraz z Kubusiem , bohaterem naszego programu udały się w podróż kosmiczną. Sprawiło to dzieciom wiele radości . Każde z nich musiało przejść test sprawnościowy, zaplanować wartościowe posiłki. Następnie uczniowie projektowali rakietę z figur geometrycznych. Tańczyli do piosenki Ufoludki oraz ćwiczyli pamięć i koncentrację poprzez zabawy. Na koniec wyruszyli w podróż w kosmos- zadaniem uczniów było pokazywanie czynności o, których mówił nauczyciel (opowieść ruchowa).
Uczniowie na koniec po realizacji programu otrzymali książeczki z zadaniami do samodzielnego wykonania w domu. Po zakończeniu wszystkich działań wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa będącym podsumowaniem zajęć Akademii Bezpiecznego Puchatka. W wszystkie dzieci pozytywnie zaliczyły test.
Tym samym szkoła nabyła prawo do posługiwania się prestiżowym certyfikatem „ Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
Opracowała
Wiesława Półtorak


fot. Wiesława Półtorak
 
STOPKA