SP1 Aktualności Christmas 2016 piątek, 14 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Christmas 2016

   Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w roku, ale warto podkreślić, że w Wielkiej Brytanii tradycje bożonarodzeniowe różnią się od naszych. Mieszkając w Polsce, nie wyobrażamy sobie Gwiazdki bez najbliższej rodziny, dwunastu wigilijnych potraw, prezentów od Świętego Mikołaja, pasterki oraz dwudniowej niezwyklej atmosfery. A jak to wygląda na Wyspach Brytyjskich?
   Christmas Eve, czyli Wigilia. Brytyjczycy w ogóle jej nie obchodzą, nie przygotowują dwunastu potraw, nie dzielą się opłatkiem. Niektórzy wybierają się na pasterkę. 24 grudnia to dzień ostatnich zakupów, kiedy to – jak twierdzą wszyscy Brytyjczycy – można kupić prezenty po najniższej cenie.
   Christmas Day, czyli Pierwszy Dzień Świąt. O poranku dzieci otwierają prezenty, które w nocy zostawił dla nich Mikołaj. To czas rodzinnego obiadu z pieczonym indykiem, warzywami i świątecznym puddingiem na stole. Nieodłącznym elementem Świąt są Christmas crackers (kolorowe rolki przypominające duże cukierki, które należy otworzyć poprzez pociągnięcie za oba końce przez dwie osoby. W środku najczęściej znajduje się papierowa korona żart lub mały upominek). W tym roku lekcje świąteczne były współorganizowane ze szkołą podstawową The Willows C of E Primary School w Stratford-upon-Avon. Otrzymaliśmy zdjęcia z pięknej zimowej wystawy oraz z przygotowań do Świąt.

alt

Klasa 5b przygotowała świąteczną prezentację dla swoich brytyjskich rówieśników.


   Ponadto grudniowe lekcje angielskiego w naszej szkole były pełne niespodzianek. Dzieci śpiewały piosenki, rozwiązywały interaktywne zadania, przygotowały kartki świąteczne, dowiedziały się o różnicach w obchodzeniu Świąt w Polsce i Wielkiej Brytanii. Klasa 5b zorganizowała wigilię klasową, na której gościem specjalnym był Jakub Massier. Chłopiec chodził do naszej szkoły, jednak kilka lat temu wraz z rodzicami wyprowadził się do Anglii.

alt
Karolina Wojtiuk
 
STOPKA