SP1 Aktualności Spotkanie z kombatantami w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach sobota, 08 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Spotkanie z kombatantami w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach

   W czwartek, 16 lutego 2017 r., w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach odbyło się spotkanie uczniów ze świadkami największego kataklizmu w dziejach ludzkości – II wojny światowej. Byli to: Pani Prezes Związku Kombatantów RP w Żarach Danuta Kaczmarczyk, major Eugeniusz Jaworski, porucznik Piotr Gubernator oraz porucznik Marcin Szober.
   Niezwykłą lekcję historii rozpoczęła p. Dyrektor SP 1 Agnieszka Ropska, która przywitała szacownych gości i wprowadziła zebranych w jej tematykę. Następnie głos zabrała organizatorka spotkania, nauczycielka historii, p. Bożena Masłowska. Przypomniała ona uczniom podstawowe fakty związane z wycofywaniem się wojsk niemieckich z obecnych ziem zachodniej Polski oraz wkroczeniem na nie wojsk polskich i radzieckich. Potem zebrani wysłuchali krótkiego montażu słowno-muzycznego przygotowanego we współpracy z nauczycielką muzyki, p. Izabelą Kudokas-Drąg.
   Później głos zabrali nasi goście, kombatanci, niegdysiejsi żołnierze, którzy w połowie lat czterdziestych XX wieku walczyli o wolność Polski. Major Eugeniusz Jaworski oraz dziewięćdziesięciotrzyletni porucznik Piotr Gubernator porwali młodzież szkolną swoimi opowieściami o minionych czasach – o trudach wojny, swoich doświadczeniach, swoich refleksjach o życiu.
   To niezwykłe spotkanie pozwoliło uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach poznać przeszłość kraju i regionu z ust żyjących świadków tamtych czasów.
   Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia, były podziękowania i wyrazy wzajemnej sympatii. Dzieci bardzo polubiły zaproszonych, znalazły w nich słowa prawdy i szczerość oraz bohaterstwo.
   Po spotkaniu uczniowie naszej szkoły udali się do miejsc pamięci o żołnierzach, którzy walczyli o wolność Polski.
Piotr Pałac


 
fot. Piotr PałacRelacja Telewizji Regionalnej
 
 
STOPKA