SP1 Aktualności Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarach najlepsza w Polsce środa, 12 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarach najlepsza w Polsce

   Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarach została zwycięzcą konkursu na najpopularniejsze wydarzenie zorganizowane z okazji Europejskiego Dnia Języków. Jako dowód uznania otrzymaliśmy już certyfikat i nagrody od Rady Europy - organizatora konkursu. Brały w nim udział szkoły, instytucje i stowarzyszenia z całej Europy. Szkołę Podstawową nr 1 w Żarach ogłoszono najbardziej innowacyjnym wydarzeniem Europejskiego Dnia Języków w Polsce.
   Dziękujemy za wsparcie!

   Z okazji Europejskiego Dnia Języków w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach zorganizowano wydarzenie EDJ i napisano specjalny projekt międzynarodowy. Naszym celem było podnoszenie świadomości w zakresie bogactwa i różnorodności językowej Europy, które należy pielęgnować i rozszerzać, uświadomienie dzieciom, że znajomość języków obcych pozwala na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych oraz daje wiele możliwości.

   Wybrane działania w ramach wydarzenia w SP1:

Poznawaliśmy kraje partnerskie, ich szkoły i zespoły projektowe.

Nagrywaliśmy filmy i tworzyliśmy prezentacje o sobie, naszych szkołach i życiu.

Wymieniliśmy się kartkami z życzeniami z okazji Europejskiego Dnia Języków. Otrzymaliśmy życzenia w różnych językach z kilkunastu krajów europejskich, m.in. z Francji, Hiszpanii, Litwy, Czech, Rumunii, Słowenii i Grecji.

Zorganizowaliśmy wideokonferencje z uczniami z Francji, Ukrainy, Włoch i Hiszpanii. Uczniowie klas 4 i 6 mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe w prawdziwej sytuacji komunikacyjnej.

Uczyliśmy się słów w różnych językach. W międzynarodowym zespole stworzyliśmy internetową bazę słów w różnych językach na stronie projektu. Następnie grupa uczniów z klasy 6b wybrała słowo "LOVE" i stworzyła chmury wyrazowe w wielu językach.

Śpiewaliśmy piosenkę "Gumisie" w kilkunastu językach europejskich. Stworzyliśmy składankę piosenki z kolegami z zagranicy.

Uczyliśmy się łamańców językowych w różnych językach. Każdy język ma słowa i wyrażenia trudne do wymówienia, nawet dla rodzimego użytkownika języka. Staraliśmy się stawić czoła wyzwaniu i nagrywaliśmy filmy wideo, ćwicząc łamańce językowe w językach europejskich.

Cat, gato czy kissa? Jak słowa zmieniają się podczas podróży po Europie? Analizowaliśmy mapy, ukazujące powiązania niektórych słów oraz różnice językowe pomiędzy państwami.

Poznawaliśmy przysłowia z różnych krajów europejskich. Każda kultura oferuje zbiór mądrości, które mają na celu ukazanie rad jak należy żyć. Przysłowia często zapożyczane są od podobnych języków i kultur i zdarza się, że są obecne w więcej niż jednym języku. Wymiana przysłów z kolegami z zagranicy pomogła nam w zrozumieniu w jaki sposób ludzie pochodzący z różnych krajów myślą o świecie. Niektóre przysłowia okazały się powszechne w Europie.

Stworzyliśmy "miks językowy" - połączyliśmy fragmenty tekstu w naszych językach narodowych, poznając różne języki europejskie.

   I WIELE INNYCH!

   Zachęcam do zapoznania się ze stroną internetową wydarzenia, gdzie można obejrzeć rezultaty naszej międzynarodowej pracy: https://twinspace.etwinning.net/23293/home
   Była to świetna zabawa i jesteśmy dumni z wygranego konkursu!
Izabela Mielniczek
organizator wydarzenia EDJ w naszej szkole

fot. Izabela Mielniczek
 
STOPKA