SP1 Aktualności Posłanki Sejmu Dzieci i Młodzieży z SP 1 w Żarach piątek, 07 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Posłanki Sejmu Dzieci i Młodzieży z SP 1 w Żarach

   28 kwietnia 2017 roku uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach, Natalia Nowicka i Anna Drapała, zostały posłankami Sejmu Dzieci i Młodzieży. Ich działania zostały ocenione bardzo wysoko, dziewczyny są jednym z dwóch najmłodszych zespołów w tegorocznej sesji Sejmu. 1 czerwca będą uczestniczyć w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
   Jednym z zadań, które wpłynęło na sukces Ani i Natalii, było wykonanie punktu: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Uczennice zaproponowały, by rondu, które zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ulic Zgorzeleckiej, Fabrycznej i Witosa nadać imię Jerzego Wiśniewskiego – honorowego obywatela Żar, wieloletniego i zasłużonego pracownika Zespołu Szkół Budowlanych, który zrobił bardzo wiele dla miasta i jego mieszkańców, a zwłaszcza dla młodzieży.
   Ania i Natalia, w celu uzyskania poparcia dla swojej inicjatywy:
- spotkały się z panią Burmistrz Danutą Madej i rozmawiały z pracownikami UM,
- przeprowadziły wywiad z żoną pana Wiśniewskiego,
- wystapiły w materiale filmowym, który emitowała Telewizja Regionalna,
- przeprowadziły sondaż wśród mieszkańców Żar,
- pozyskały wsparcie pani Elżbiety Łobacz-Bącal – prezesa żarskiego oddziału PTTK,
- spotkały się z "Łazikami” oraz przeprowadziły wywiad z członkiem klubu – Andrzejem Harasimowiczem – zdobyły tym samym ogromne poparcie wśród członków klubu, którzy zadeklarowali chęć zbierania podpisów w sprawie nadania nazwy nowemu rondu.
- przygotowały listy dla mieszkańców popierających projekt - na liście jest już 380 podpisów (według Statutu Miasta Żary wystarczyłoby 120),
- poprosiły dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych o formalne reprezentowanie i wystąpienie z oficjalnym wnioskiem zgodnie z procedurami o nazwanie nowego ronda imieniem Jerzego Wiśniewskiego.
   Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach od samego początku mocno wspierała i dopingowała uczennice.
   Gratulujemy im, mamy nadzieję, że inicjatywa nadania imienia rondu spotka się z przychylnością radnych miejskich i mieszkańców.
Dyrektor SP 1 w Żarach
Agnieszka Ropska

fot. Piotr Pałac
 
STOPKA