SP1 Aktualności Ubi sunt qui ante nos fuerunt? Gdzie są ci, którzy byli przed nami? poniedziałek, 10 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Ubi sunt qui ante nos fuerunt? Gdzie są ci, którzy byli przed nami?

   Listopad to czas zadumy. W sposób szczególny pamiętamy o naszych bliskich zmarłych. Odwiedzamy groby na cmentarzach, w świątyniach daje się słyszeć cicha modlitwa za tych, którzy już odeszli. Gdzie oni są? A my? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy? Kim jesteśmy i co to oznacza?

   Kiedyś, spacerując po cmentarzu, przeczytałem na jednej z płyt nagrobnych: „Przechodniu, zastanów się: kim ja byłem, ty teraz jesteś; kim ja jestem, ty będziesz”. Niektórzy może się przestraszą, bowiem słowa te przypominają o nieuchronnym końcu – śmierci. Ja jednak myślę, iż tak naprawdę są to słowa zachęty, zachęty do dobrego życia, do wykorzystywania każdej chwili. Vanitas vanitatum et omnia vanitas – powiada Kohelet – „Marność nad marnościami i wszystko marność”. Nie warto gromadzić bogactw, warto natomiast gromadzić dobre słowa i uśmiechy, które powinniśmy codziennie kierować do ludzi.

   Zapraszam do obejrzenia garści refleksyjnych, listopadowych zdjęć.
Piotr Pałac

fot. Piotr Pałac
 
STOPKA