SP1 Aktualności Niezwykłe spotkanie z pszczelarzem czwartek, 06 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Niezwykłe spotkanie z pszczelarzem

   7 czerwca 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. F. Chopina z Żarach (siedzibie Zarządu Oddziały Ligi Ochrony Przyrody w Żarach) odbyło się spotkanie z niezwykłym gościem – p. Edwardem Łybą - Wiceburmistrzem Żar, a jednocześnie wielkim pasjonatem pszczelarstwa. Zgromadzonej na spotkaniu, dużej grupie dzieci i nauczycieli, opowiedział o życiu i zwyczajach pszczół. Były miody i żywe pszczoły w szklanym ulu. Wszystko można było zobaczyć i posmakować.
Prezes Zarządu Oddziału LOP w Żarach
dr Ewa Krauze-Michalska

   „Z wielką uwagą i zainteresowanie słuchałam niezwykłych opowieści o życiu pszczół i ich znaczeniu dla człowieka i przyrody. Zobaczyłam akcesoria, jakimi dysponuje pszczelarz. Podziwiałam pasiekę p. E. Łyby, zademonstrowaną na filmie.”
Na bazie tych opowieści napisałam rymowankę dla dzieci: 
Miododajny owad
Wśród owadów latają brzęczące pszczoły,
uwielbiają zapach i pokarm kwiatowy.
Wysysają tajemniczo niezbędny im nektar,
oblatując pola i sadów niejeden hektar.
Są wyjątkowe i niezwykle pracowite,
A to co nam dają, jest niesamowite!
Gdy mamy czyste powietrze i kwiatów w brud,
Dadzą nam zdrowy i różnorodny miód.
Miód i inne produkty pszczele
dla człowieka mają wartości wiele.
Oprócz tego, pszczoły zapylają kwiaty
I mamy świat w różne owoce bogaty.
Kto pozna ich tajemnicze życie,
Będzie je nieraz podpatrywał skrycie.
Niech więc ta wspaniała pszczoła
lata sobie dookoła.
mgr Kazimiera Ardelli, skarbnik LOP-u
 
Z wypowiedzi uczniów:

  „Najciekawsze było to, jak pszczoły pracują w ulu. Dowiedziałam się jaką ważną rolę odgrywa pszczoła w życiu człowieka. Niektóre substancje pomagają ludziom i leczą. Wosk stosuje się m. in. do produkcji kosmetyków i świec, które pachną miodem. Świece zaś są ważnym elementem liturgii Kościoła Katolickiego. Królowa (matka) pszczół dziennie składa od 1500 do 2000 jajeczek. Najważniejszą częścią rośliny jest kwiat, z którego czerpią nektar i wytwarzają miód. O spotkaniu dowiedziałam się od mojej pani od przyrody -p. Katarzyny Król”
Martyna Żywica, członek LOP-u, kl. 5b

  „Najbardziej podobało mi się, jak pszczelarz pokazywał nam plastry miodu. Pokazał je, ponieważ chciał, abyśmy dowiedzieli się, jak powstaje miód. Podobały mi się także rysunki, malowane przez moich kolegów i koleżanki. Dowiedziałam się, co robić, aby pszczoła mnie nie użądliła.”
Natalia Jasińska, członek LOP-u, kl. 5b 

   Dnia 07.06.2011r. o godz.17.00 odbyło się spotkanie członków szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. Udział w tym spotkaniu wzięli nauczyciele, uczniowie klas III, IV, V i VI oraz zaproszony gość Pan Edward ŁYBA.
   Głównym tematem spotkania były pszczoły i ich znaczenie dla człowieka. Podczas malowania plakatów o pszczołach i ich środowisku Pan Łyba bardzo ciekawie opowiadał o życiu i zwyczajach tych owadów. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje miodów i jak on powstaje. Zobaczyliśmy też prowizoryczny ul z prawdziwymi pszczołami i mogliśmy się im przyglądać podczas spotkania. Oglądaliśmy różne zdjęcia i krótkie filmiki związane z życiem pszczół. Rozwiązywaliśmy też wspólnie krzyżówkę dotyczącą tego tematu. Na koniec spotkania zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek pysznym ciastem a do picia była woda z miodem. Każdy z nas miał również okazję spróbować jak smakuje miód prosto z ula.
   Każdy uczestnik spotkania dostał drobny upominek, co było bardzo miłe, ale oprócz tego zdobyliśmy mnóstwo wiadomości o tych niezwykle pracowitych i pożytecznych owadach. Było to bardzo interesujące i ciekawe spotkanie.
Julia Kondracka, członek LOP-u, kl. 4c
fot.Joanna Naumik

 
STOPKA