SP1 Aktualności „Wrzesień słońcem zdobiony dostatnio” piątek, 14 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

„Wrzesień słońcem zdobiony dostatnio”
   
   Skończył się czas wakacyjnych wspomnień, zbliża się połowa września, niektórzy znają już plan lekcji na pamięć, inni nie mogą spać w sobotę i w niedzielę, przyzwyczajeni do wczesnego wstawania od poniedziałku do piątku - to znak, że rok szkolny ruszył pełną parą. Niedługo pewnie przeczytacie na stronie internetowej szkoły, że jeszcze niedawno był wrzesień, a tu już październik; i dalej: był październik, jest listopad. Czas płynie nieubłaganie.
   Zawsze we wrześniu chodzi mi po głowie piosenka Jeremiego Przybory pt. „Pejzaż bez ciebie”. Słowa w niej zawarte najlepiej oddają zmiany zachodzące wokół nas:
Wrzesień jak dywan, 
jakich nie bywa 
często ostatnio - 
płowo-zielony 
dywan zdobiony 
słońcem dostatnio. 
Pejzaż gorący 
rżysk i stygnących 
gwiazd w zimnym niebie - 
smutku, co zawisł kluczem żurawi (…) 

Na horyzoncie 
topi się słońce 
w złocie czerwonym. 
Rzeką nadpływa 
siwa flotylla 
mgiełek wieczornych. (…) 
   Wrzesień, to preludium jesieni, przyzwyczaja nas, stopniowo, do zimnych ranków, wieczorów i nocy, do wczesnych zachodów słońca i zeschłych liści plączących się między nogami na chodniku. Są też jednak momenty buntu: bezchmurne niebo pozwala słońcu ogrzewać starą ziemię, a cała przyroda zdaje się kpić z nadchodzącego nieuchronnie sześciomiesięcznego snu.
   Tak było w niedzielny poranek jedenastego września, tuż po wschodzie słońca. Zobaczcie sami.
Piotr Pałac
fot. Piotr Pałac
 
STOPKA