SP1 Aktualności Pierwszaki w Biedrzychowicach czwartek, 13 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Pierwszaki w Biedrzychowicach

   5 października po uroczystym pasowaniu uczniów klas pierwszych wszystkie pierwszaki razem ze swoimi wychowawcami p. K. Ardelli, p. W. Bas, p. H. Kulbidą-Pietrzak i p. M. Majerską pojechały na wycieczkę do Biedrzychowic Dolnych.
   Biedrzychowice Dolne to wieś położona niedaleko Żar. Przez wieś prowadzi ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Doliną Szypszyny z kilkunastoma 300-400 letnimi dębami i leciwymi klonami, którą przeszli uczniowie.
   Trasa miała długość 2km. Zaraz za Bieniowem wszyscy wysiedli z autokarów, podzielili się na 2 grupy (było 100 dzieci) i pod kierunkiem przewodników państwa Barbary i Mariana Motyl ruszyliśmy na trasę ścieżki. Pokonując trasę można było zobaczyć wiele ciekawych rzeczy np.:
- wał ziemny wczesnośredniowiecznego grodziska z VII w. i stary młyn nad Szyszyną,
- zabytkowy park z licznymi pomnikami przyrody jest tam 6 pomnikowych dębów, klon pospolity o obwodzie 350cm, kasztanowce i sosna czarna.
   Największe wrażenie zrobił na wszystkich dąb o obwodzie 6m, obok którego znajduje się kamienna tablica i kamienny krąg. Dąb będzie miał niedługo nadane imię Maciek. Dzieci dowiedziały się też jakie ptaki tam bytują np.: dzięcioły, świergotki drzewne, jemiołuszki, wilgi, czyżyki, zięby, gile, kukułki, sójki, gawrony.
   Przejście tej ścieżki dla niektórych stanowiło nie lada wyzwanie, bo trasa była kręta i wąska. Czasami trzeba było przejść po kładkach i mostkach zbudowanych z bali drzewnych, ale wszyscy dali sobie świetnie radę. Po przejściu całej trasy wszyscy mogli odpocząć w zagrodzie przewodników. Było ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólne zabawy. Zmęczeni, pełni wrażeń i bardzo zadowolenie wszyscy wrócili do domu.

   Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami dziękują przewodnikom państwu Barbarze i Marianowi Motyl za cierpliwość, wyrozumiałość, gościnność i umiejętności zainteresowania uczniów ciekawostkami przyrodniczymi i nie tylko.
Ewa Witkowska
 
fot. Halina Kulbida-Pietrzak 
 
STOPKA