SP1 Aktualności Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach sobota, 15 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach

   7grudnia 2011r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach odbyło się otwarcie wystawy Maria Skłodowska-Curie: Polka, która zmieniła świat. Wystawę obejrzeli uczniowie żarskich szkół. O istocie odkrycia promieniotwórczych pierwiastków polonu i radu opowiedział dyrektor Miejskiej Bibliotece Publicznej Jan Tyra. Na spotkaniu odbyła się również prezentacja multimedialna ukazująca wielką Polkę i jej dokonania w dziedzinie fizyki i chemii. W otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie z klasy V c wraz z wychowawcą i nauczycielem biblioteki.
Izabela Olszańska
Bożena Masłowska

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie, zmarła 4 lipca 1934 r. w Passy. Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii - radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem Pierrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.
 
fot. Iza Olszańska
 
STOPKA