SP1 Aktualności Szkolny Konkurs Recytatorski sobota, 08 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Szkolny Konkurs Recytatorski

   We wtorek, 8 stycznia 2013 r., odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski. To bardzo ważny element edukacji polonistycznej, zamiera bowiem sztuka mówienia. A przecież od starożytności istniały szkoły retoryki, czyli sztuki pięknego wysławiania się i wygłaszania przemówień. Od tego, czy ktoś potrafił w jasny, logiczny i piękny sposób przedstawić sprawę, zależało bardzo wiele: płomienne przemówienie senatora rzymskiego mogło doprowadzić do wojny! A współcześni aktorzy, których tak chętnie oglądamy? Codziennie ćwiczą wymowę, wiedzą bowiem, iż od tego zależy ich los. Zostawmy jednak politykę i aktorów - ienaganna wymowa, umiejętność przemawiania, zdolność do pamięciowego opanowania tekstu będą (może nawet już są) przydatne w zwykłym życiu. Urodziny, wesele, rocznica ślubu, rozmowa kwalifikacyjna z przyszłym pracodawcą i wiele, wiele innych sytuacji - to wtedy przydają się zdolności oratorskie. I temu właśnie miał służyć konkurs recytatorski - rozbudzeniu zainteresowania sztuką pięknego wysławiania się, sztuką pięknej recytacji tekstu poetyckiego.

   Uczniów oceniało jury w składzie: p. Wioletta Bas, p. Iwona Szczuka, p. Edyta Talarowska, p. Piotr Pałac. Piątym sędzią była publiczność, która otrzymała od p. Iwony karty do głosowania. Z tablicy przyglądały się nam Wisława Szymborska i jej wiersze. Poetka napisała kiedyś utwór Muzeum, opis zwycięstwa rzeczy martwych nad żywym człowiekiem. Nie możemy się z tym do końca zgodzić - nie ma już wśród nas laureatki Nagrody Nobla, ale dzięki jej poezji, dzięki naszej pamięci wciąż jest z nami. Ironia zawarta w wierszach Szymborskiej pomaga nam lepiej zrozumieć świat, uczy nas dystansu do samych siebie i otoczenia.

   Recytatorzy byli bardzo dobrze przygotowani, swoimi interpretacjami przenieśli zebranych w sali 305b do kolorowego i wesołego świata fantazji, do świata piękna, wdzięku i elegancji. Jury oraz vox populi wyłoniło czworo zwycięzców, którzy będą reprezentować szkołę na miejskim etapie konkursu w „Lunie”. Są to: Gabrysia Wyszyńska (I miejsce, wiersz W królestwie kotów L. J. Kerna), Szymon Ludwiniak (II miejsce, wiersz Brudas J. Brzechwy), Zuzanna Matuszewska i Dominika Stankiewicz (III miejsce ex aequo – wiersze, odpowiednio, Na nartach A. Frączek oraz Miss Stonoga tej samej autorki).

   Dziękujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy także publiczności, gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Nauczyciele języka polskiego
fot. Piotr Pałac
 
STOPKA