SP1 Aktualności PODSUMOWANIE TYGODNIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO czwartek, 13 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

PODSUMOWANIE TYGODNIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

1. Turniej Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

19 marca uczniowie z klas V i VI mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę odnośnie czterech krajów anglojęzycznych, takich jak: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce: Gabriela Wyszyńska – 39 pkt.
II miejsce: Mateusz Mazurkiewicz – 37,5 pkt.
III miejsce: Angelika Stankiewicz – 35 pkt.
IV miejsce: Kacper Kasprowicz – 34 pkt.
V miejsce (ex aequo): Adam Pawłow oraz Marcin Rybnik – 32 pkt.


2.
St. Patrick’s Day (Dzień Św. Patryka)

17 marca jest Dniem Świętego Patrykapatrona Irlandii.

Czy wiecie kim był ów człowiek?

Św. Patryk był chrześcijańskim misjonarzem, który w V wieku działał na terenie Irlandii. Przypisuje mu się różne cuda, m. in. przywracanie wzroku ślepcom, wskrzeszanie zmarłych oraz uwolnienie Irlandii od plagi węży.

W Irlandii dzień 17 marca jest wolny od pracy, a obchody święta – huczne. Tego dnia dominuje kolor zielony – jest to symbol trójlistnej koniczyny, na przykładzie której św. Patryk tłumaczył istnienie Trójcy Świętej.

W dniu tym na ulicach miast można spotkać parady, pokazy irlandzkich tańców i muzyki, a wszystko wokół – począwszy od ubrań, na jedzeniu i piciu kończąc – ma kolor zielony. Święto obchodzone jest także w innych państwach (m. in. w USA, Kanadzie, gdzie mieszka dużo osób pochodzenia irlandzkiego) nawiązuje również do irlandzkich symboli i koloru zielonego. Staje się ono coraz popularniejsze też w Polsce.

Klasy trzecie i piąte poznały legendę o irlandzkim Leprechaun’ie. Ten niewielki z pozoru skrzat ma zawsze przy sobie dwie sakiewki: jedna zawiera srebrną, a druga złotą monetę. Srebrna moneta służy Leprechaunowi do płacenia za wszelkie potrzebne mu dobra; dzięki swej magicznej mocy zawsze znika z kieszeni sprzedającego i powraca do pierwotnego właściciela. Złota moneta natomiast służy mu za łapówkę dla każdego, który go schwyta; po zamianie właściciela pozostaje z niej tylko popiół.

Leprechauny mają wiedzę o miejscach, w których zakopane są skarby. Jeżeli jeden z nich zostanie złapany, to może wskazać miejsce, ale kosztowności nie odda łatwo, stąd też wzięło się powiedzenie, że skarb leprechauna leży „po drugiej stronie tęczy” – czyli jest praktycznie nie do zdobycia.


3. Projekty plastyczne o krajach anglojęzycznych

Klasa Vc przygotowała i zaprezentowała najciekawsze atrakcje turystyczne w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.


4. English is fun – potyczki z języka angielskiego dla klas VI

21 marca odbył się konkurs z języka angielskiego “English is fun” w ramach Dnia Otwartego Szkoły Podstawowej nr 1.

Ochotnicy z klas szóstych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o krajach anglojęzycznych oraz poziom znajomości gramatyki i słownictwa.

Konkurs wygrali Mateusz Mazurkiewicz i Angelika Stankiewicz z 6d.
II miejsce zajeli Paulina Paszkiewicz, Radek Kasprolewicz i Maja Berowska z 6b.
Na III miejscu uplasowały się Iwona Lewandowska i Martyna Jastrzębska z 6a.


5. English frenzy - poszukiwania najciekawszego sloganu promującego naukę języka angielskiego;

English frenzy, czyli poszukiwania najciekawszego sloganu promującego naukę angielskiego wygrała Kinga Piekut z klasy 5c, która przygotowała najwięcej haseł zachęcających do nauki tego języka. Oto niektóre z nich:

“Ucz się angielskiego, bo Ci się w życiu przyda do wszystkiego.”
“Aby się porozumieć – warto język oby umieć.”
“Ucz się angielskiego zawsze i wszędzie, a w życiu łatwiej Ci będzie.”
“Angielski potrzebny jest podczas podróży, więc jego nauka dobrze Ci służy.”
“Gdy nauczysz się angielskiego, to zrozumiesz każdego.”


Gratuluję Kindze pomysłowości i kreatywności!
Karolina Wojtiuk
fot. Karolina Wojtiuk
 
STOPKA