SP1 Aktualności Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego czwartek, 06 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego

   Dnia 11 października 2013 roku uczniowie kl. IV c uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach. Celem wycieczki było ukazanie roli muzeum w przekazywaniu wiedzy historycznej.
   W czasie jego zwiedzania uczniowie zapoznali się z historia miasta, regionu. Dowiedzieli się, że na przełomie XIX i XX wieku w okolicach Żar na Łużycach znajdowała się kopalnia węgla brunatnego. Obejrzeli eksponaty pochodzące z okolic Żar sprzed wieków. Podczas omawiania eksponatów z ciekawością wysłuchali legend z nimi związanymi.
   Ogromne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła makieta miasta z okresu średniowieczna (1260 roku) oraz porcelana żarska wyróżniająca się ciekawym wzornictwem i niezwykłą lekkością. W trakcie wycieczki uczniowie wykazali zainteresowanie przeszłością miasta i regionu, o czym świadczyło wiele pytań zadawanych kustoszowi muzeum.

  Wycieczki to jedna z ciekawszych form przekazywania wiedzy historycznej. Poprzez bezpośredni kontakt z historią uczniowie lepiej zapamiętują jej treść, rozwijają sprawność umysłową i zainteresowanie historią miasta oraz regionu.
Honorata Kryszewska
Bożena Masłowska
fot. Honorata Kryszewska i Bożena Masłowska
 
STOPKA