SP1 Aktualności Wycieczka do Ochli czwartek, 06 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Wycieczka do Ochli

„Październik, bo paździerze - baba z lnu międlicą pierze”

   „Jak to ze lnem było...?” Ciekawie! Uczniowie klas trzecich dowiedzieli się już chyba wszystkiego, co wiedzieć powinni na temat lnu podczas wycieczki do Muzeum Etnograficznego w Ochli, która odbyła się 15 października 2014 r. Dzieci wzięły udział w zajęciach przedstawiających obróbkę tej rośliny. Oto jej kolejne etapy:
 • len kwitnąc, zamienia pole w śliczny jasnoniebieski dywan;
 •  
 • po wysypaniu nasionek z maleńkich główek roślinki następuje międlenie (oddzielanie) suchej trawy, czyli paździerzy w międlicy;
 •  
 • powstałe włókna są niedoczesane, więc kolejny etap to cierlenie lnu (czesanie) w cierlicy;
 •  
 • wiązka włókien staje się miękka po ich wytrzepaniu specjalną trzepaczką;
 •  
 • pojawia się następne narzędzie: szczotka z gwoździ, na której odbywa się czesanie wiązki i po tej czynności od błyszczących włókien zostają oddzielone pakuły;
 •  
 • następnie prządka przędzie przędzę na przęślicy (kądziel na przęślicy to właśnie to „narzędzie”);
 •  
 • po tej czynności następuje zwijanie nici na wrzeciono (cztery takie nitki to mocny sznurek tzw. „dratew”);
 •  
 • wreszcie na warsztacie tkackim, czyli krośnie zaczyna powstawać tkanina – płótno lniane. (Kiedyś tkano takie płótno w okresie od Trzech Króli do Wielkanocy). I jest! Śliczny materiał, z którego kiedyś szyto wszystko (bieliznę też!).

   Kolejną atrakcją dla trzecioklasistów były warsztaty malowania na szkle, a na zakończenie dzieci przeniosły się kilkaset lat wstecz, zwiedzając skansen, na terenie którego znajdują się zabytki budownictwa ludowego z różnych zakątków województwa lubuskiego.
Grażyna Ćwikła, Jolanta Koch, Irena Wiącek, Ewa Witkowska, Karolina Wojtiuk


fot. Karolina Wojtiuk
 
STOPKA