SP1 Aktualności Witamy Was serdecznie po długiej nieobecności! czwartek, 13 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Witamy Was serdecznie po długiej nieobecności!

    Jeszcze się dobrze nie obejrzeliśmy, a już mamy połowę października. Wrzesień rozpieszczał nas latem, więc trudno było zapomnieć o wakacjach. Ale mokry, zimny i wietrzny październik przywrócił nas do rzeczywistości. Czas zatem pomyśleć o nauce i obowiązkach szkolnych. Nie oznacza to, że w wolnym czasie macie się tylko uczyć. Wykorzystajcie go na odpoczynek, wyjścia na spacery, zabawy i gry sportowe czy też czytanie, które „najlepiej smakuje” w chłodne, deszczowe, ponure dni i wieczory pod ciepłym kocem i „parasolem lampy”. Nie zapominajcie o obejrzeniu wartościowych filmów, odwiedzaniu z rodzicami żarskich miejsc kultury czy rowerowych wycieczkach (bez względu na pogodę).
    Szkoła oferuje Wam również wiele atrakcyjnych zajęć. Możecie na nich realizować swoje zainteresowania, rozwijać umiejętności twórcze, czerpać wiedzę. Zapamiętajcie: zjawiska kultury masowej (np. gry komputerowe), które kojarzone są z atrakcyjnym życiem, tak naprawdę często są po prostu różnymi odmianami zła (oznacza to, że zamiast mówić, krzyczycie do siebie -tak jak robią to bohaterowie -zamiast bawić się, szarpiecie, popychacie, bijecie, zatracając w ten sposób różnicę między zabawą a formami agresji). Proponujemy Wam interesujące zajęcia czytelnicze prowadzone przez polonistów, nauczycieli biblioteki i świetlicy, zajęcia dziennikarskie, na których możecie sprawdzać się w roli początkujących dziennikarzy i operatorów DTP (to oni opracowują gazetę przy pomocy techniki komputerowej), zajęcia teatralne i plastyczce, które pozwolą Wam ujawniać emocje twórcze. Tak więc propozycji na jesień, tę szczególnie dżdżystą, mamy wiele. Wystarczy, że po prostu zaczniecie z nich mądrze korzystać. My zaś zachęcamy do odwiedzania naszej wspólnej szkolnej strony, do współtworzenia jej i twórczego rozwijania. Proponujemy zatem, byście przesyłali nam ciekawe, zaskakujące, śmieszne, ale i pokazujące powagę życia zdjęcia, własną twórczość (opowiadania, wiersze, jakieś rozproszone myśli, rysunki, w których będziecie wypowiadać siebie lub nastroje Waszych rówieśników). Już za tydzień zaprezentujemy Wam kilka wakacyjnych opowiadań, wybranych spośród wysłanych przez Was podczas wakacji i we wrześniu. Tradycyjnie żegnamy Was wierszem.

  JESIENNE LIŚCIE
Kończy się lato w przepych bogate
I zmienia, zmienia piękną swą szatę.
Drzewa po świeżej, bujnej zieleni
Wdziewają złote barwy jesieni.
      A te radosne barwy jesienne
     Jakże są cudne, chociaż odmienne:
     Złoto, brąz, mosiądz, czerwień, oliwa
     Tworzą rozkoszne dla oczu dziwa.
Pogodnie, cicho i uroczyście
Spływają z wolna na ścieżkę liście,
A gdy spieszymy do szkoły drogą,
Raźnie szeleszczą, szumią pod nogą.
     Cieszmy się, cieszmy, chłopcy, dziewczęta,
     Ze o jesieni lato pamięta:
     Zda się jak gdyby w liście więdnące
     Zaklęło ciepłe, lipcowe słońce.
 
  Kiedy wiatr zdrowym zachwieje dębem,
Strząsa zeń liście z falistym wrębem.
Jesiony ronią liście pierzaste,
A klony sieją — pięciopalczaste.    
     Brzozie, topoli, grabowi, lipie
     Wiatr zrywa liście i sypie, sypie,
     A czasem z góry lecą znienacka
     Kasztany: lśniące, brunatne cacka.
Patrzmy na drzewa i śledźmy bacznie,
Gdzie w liściach kasztan skrył się nieznacznie,
Bo wstyd by było naszemu gronu
Szukać kasztana pod drzewem... klonu.
                                         Leopold Staff

I takiej właśnie bajecznej obfitującej w piękne barwy jesieni życzymy Wam drodzy uczniowie.
Administratorzy


 
STOPKA