SP1 Aktualności Szlakiem bitew i Pomników Cmentarzy Kresowych Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego czwartek, 06 maja 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Szlakiem bitew i Pomników Cmentarzy Kresowych Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego

   Dnia 28.04.2015 roku (wtorek) na zaproszenie KTTK im. Orląt Lwowskich i Kuratorium Oświaty w Żarach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym Rajdzie Autokarowym po Łużycach, mającym na celu uczczenie zwycięstwa Polskiego Żołnierza w II wojnie światowej, a dokładnie: 70. rocznicy Bitwy pod Budziszynem.
   Trasa rajdu obejmowała następujące miejscowości (Żagań) Żary – Chrościce – Horka – Wutrow – Żary (Żagań).
   W miejscowości Chrościce (Crostwitz) koło Budziszyna przy Pomniku Polskich Żołnierzy, którzy oddali życie za wolność i pokój, wysłuchaliśmy wystąpienia Dawida Statnika – Przewodniczącego oraz Trudli Kuringowej – Starościny Związku Serbów Łużyckich „Domowina”, Edwarda Skobelskiego – Przewodniczącego Polskiej Delegacji i Rudolfa Dziumagi – Prezesa Koła ZKRPiB W.P. w Żarach. Następnie oddano hołd poprzez złożenie wieńców, kwiatów i zapalenie zniczy.
   W Domu Kultury w Chruścicach obejrzeliśmy występy Zespołu Dzieci Łużyckich i wysłuchaliśmy pieśni Zespołu Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Żar.
   W Horkach odbyło się poświęcenie i przekazanie trójjęzycznej kamiennej Tablicy Pamięci o 300 rannych polskich żołnierzach z Batalionu Sanitarnego, zamordowanych w Horce, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
   Ostatnim punktem była miejscowość Wutrow (Ostow), uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i znicze na grobie Poety – Wieszcza Serbów Łużyckich Jakuba Barta-Cisinskiego. Wysłuchaliśmy jego wierszy i polskich pieśni. W tutejszym kościele odbyło się też podziękowanie Gospodarzom i powrót do Polski.
   Pomimo niesprzyjającej aury wszyscy biorący udział w uroczystościach wykazali ogromne zaangażowanie, oddając hołd poległym żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej.
   Uczniowie, uczestnicząc w rajdzie, mieli okazję poznać wiele miejsc związanych z historią i kulturą regionu. Taka „żywa” lekcja historii daje większe efekty nauczania i kształtuje u uczniów postawy patriotyczne, budzi szacunek do ludzi różnych kultur, poszerza wiedzę o swoim regionie.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Bożena Masłowska

fot. Bożena Masłowska
 
STOPKA