SP1 Terapia pedagogiczna wtorek, 26 października 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Czytanie i pisanie wyrazów z dwuznakiem „sz”

Czytanie i pisanie wyrazów z dwuznakiem „sz”


 Lp.  Rodzaj ćwiczenia  Cel ćwiczenia  Przebieg ćwiczenia Pomoce
 1. Wyszukiwanie obrazków, w których znajduje się głoska „sz”. Ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej. Ćwiczenia sprawności manualnej. Dzieci wypisują nazwy obrazków, w których znajduje się głoska „sz”. Odpowiednie obrazki kolorują. Zestaw obrazków: czapka, szalik, szafa, czereśnia, gruszka, słonecznik, mysz, klucze.
 2. Tworzenie wyrazów z podanych sylab. Ćwiczenia percepcji wzrokowej. Ćwiczenia w czytaniu. Dzieci otrzymują ramki, w których napisane są sylaby. Zadaniem dzieci jest łączenie ze sobą sylab według podanego wzoru, np. 1 B + 2 C = szkoła. Ramki z sylabami tworzącymi wyrazy: szkoła, kasza, szosa, listonosz, kasztany.
 3. Słuchanie wiersza. Ćwiczenie słuchu fonematycznego. Nauczyciel czyta wiersz pt. „Kapelusz”. Zadaniem dzieci jest uderzyć pałeczką w bębenek, gdy usłyszą głoskę „sz”.

     „Kapelusz”
Mateusz kupił dla mamy kapelusz
Pluszowy jest cały, lecz dla niej za mały
Mama z uśmiechem mówi do syna
Mój Mateuszu, jak ja wyglądam w tym kapeluszu?
Musisz go jutro wymienić w sklepie
Na taki, w którym będzie mi lepiej.
Bębenek dla każdego dziecka, wiersz pt. „Kapelusz”.
 4. Wyszukiwanie i porządkowanie wyrazów z dwuznakiem „sz” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Ćwiczenia analizy wzrokowej. Ćwiczenie słuchu fonematycznego. Doskonalenie techniki czytania. Wdrażanie do samokontroli. Dzieci otrzymują kartoniki ze zdaniami, w których występują wyrazy z dwuznakiem „sz”. Po dokonaniu analizy wzrokowej i słuchowej wyrazu wpisują go do tabelki ilustrującej dwuznak „sz” na początku, w środku i na końcu wyrazu. Kartoniki ze zdaniami i tabelka. W koszyku są gruszki. W szafie wisi szara koszula. Tomasz zakłada szalik. Łukasz lubi groszek z puszki. Mysz szuka sera.
 5. Lepienie z plasteliny. Ćwiczenie doskonalące sprawność manualną. Lepienie cienkich wałeczków z plasteliny i formowanie z nich dwuznaku „sz” Plastelina, podkładki do ćwiczeń z plasteliną

mgr Izabela Olszańska

 
STOPKA